دریافت فایل های رایگان معماری کسب و کار

وبلاگ

این رشته آینده خوبی دارد!

دسته‌بندی نشده

این رشته آینده خوبی دارد!

بسیاری از خانواده ها و جوانان این سوال تکراری را از من می پرسند. کدام رشته آینده خوبی دارد. قبل از این که پاسخ این سوال را بدهم اجازه بدهید. اول بگویم چرا آنها این سوال را از من می پرسند.

آنها این سوال را از من می پرسند، چون من مدیر مرکز رشد و مدیر کارآفرینی بودم. پارک علم و فناوری استان اردبیل راه اندازی کردم و به مدت ۵ سال مدیریت پارک را به عهده داشتم و در حال حاضر نیز مدیر مرکز رشد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان هستم. حال برگردیم به سوال قبلی کدام رشته آینده خوبی دارد؟ در حال حاضر هیچ رشته ای به رشته دیگر از نظر بازار کار برتری ندارد. رشته‌ها به خودی خود باعث اشتغال و ثروتمندی شما نمی شوند. شاید شما بگویید، پس چرا رشته پزشکی باعث اشتغال و درآمدزایی میشود. نکته همینجاست.

این نکته ظریف را اگر شما متوجه بشوید، تمام مطالب این کتاب برای شما قابل هضم خواهد بود. اولاً شما به من یک پزشک ثروتمند نشان بدهید تا من هم به شما ده ثروتمند بیسواد یا کم سواد نشان بدهم. نکته دوم این است  خود رشته پزشکی نیست که باعث اشتغال و درآمدزایی آنها شده است، بلکه عملکرد افراد آن رشته است که باعث اشتغال و درآمد زایی شده است. بنابراین رشته که می خوانید اصلا مهم نیست، فردی که آن رشته را میخواند مهم است. تا زمانیکه به اندازه کسانی که پزشکی قبول شده اند تلاش و کوشش نکرده اید، موفقیت آنها را به شانس، ژنتیک و رشته آنها ربط ندهید. این عزیزان همان تلاش و کوشش را در هر رشته ای و درهرکاری انجام بدهند، همان نتایج و شاید هم نتایج بیشتری کسب خواهند کرد.

از طرفی تعداد کسانی که حرفه پزشکی خود را کنار گذاشته و یا همزمان با حرفه پزشکی خود به کار دیگر مشغول هستند کم نیستند. آیا شما حاضرید تلاش و زحمتی را که یک دانشجوی پزشکی متحمل می شود را قبول کنید. شما حاضرید خودتان را از بسیاری از لذت های زودگذر که دانشجویان پزشکی خود را از آن محروم می کنند محروم بکنید. باید قبول کنید، قبول نشدن در پزشکی به معنای بازنده بودن نیست ولی اگر به اندازه پزشکان عزیز زحمت نکشید قطعا بازنده خواهید بود.

من نمی خواهم شما را با کسی مقایسه کنم، ولی می خواهم مکانیسمی را به شما معرفی کنم که به رشته ای که می خوانید، افتخار کنید. نه تنها افتخار بکنید، بلکه لذت ببرید و درآمد سرشار کسب کنید. اگر می خواهید در این مسیر قدم بگذارید با من همراه باشید. باید این نکته را درک کنید، همه رشته ها ظرفیت ثروتمند کردن شما را دارد به شرطی که شما ظرفیت لازم برای ثروتمند شدن را داشته باشید. جان کلام این است، ما رشته بدون آینده نداریم. بلکه انسان بدون آینده داریم.

حال اگر ما بخواهیم جزء آن انسان های بدون آینده نباشیم، چه کار کنیم؟ اول اجازه بدهید آینده را برای شما تعریف کنم. امروز همان آینده است که شما دیروز انتظارش را می کشیدید. انتظار بدون اقدام از شما یک انسان بدون آینده می سازد.  همچنین تمام کسانی که سرنوشت خود را به نظرات دیگران که هیچ شناختی از شما و رشته شما ندارند گره زده اند، انسان های بدون آینده هستند. کاری که شما باید بکنید این است، که فرایند ثروتمند شدن را برای خود شبیه سازی کنید و به آن عمل کنید.

این رشته آینده خوبی دارد!

دیدگاه خود را به ما بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *